Ana Sayfa

8 Kasım 2013 Cuma

Diz kireçlenmesi hayatı kabusa çeviriyor

Yaşlı nüfusa sahip olan Türkiye'de önemli sağlık sorunlarından biri de diz kireçlenmesi. Kişinin hareketlerini çok kısıtlayan, yürümesini engelleyen ve dayanılmaz ağrılara neden olan kireçlenmede yeni yöntemler umut vaat ediyor.


Kimi yürüyemiyor, kimi ağrıdan uyuyamıyor,
kiminin tüm hayatı kabusa dönüyor. Diz kireçlenmesi yaşlıları tehdit eden en büyük sorunlardan biri olarak duruyor. Yöntemlerin azlığı, bazılarının pahalı olması kişileri ağrıları ve acıları ile başbaşa bırakıyor.
Sorunda yeni bir yöntem olan PRP yöntemi ve kortizon ile tedavileri dikkat çekiyor. Serda Kıvılcım, konuyla ilgili olarak fizik tedavi ve rehabilitasyonuzmanı Doç. Dr. Cengiz Bahadır'la görüştü...
Diz kireçlenmesinde kime PRP, kime kortizonuygulanmalı?
PRP (Platelet Rich Plazma) yani trombositten zengin plazma tedavisi, kişinin kendi kanından iyileştirici özelliği olan hücrelerin ayrılarak eklem içine verilmesi olarak özetleyebileceğimiz yeni bir yöntemidir. PRP kireçlenme tedavisinde, özellikle de diz kireçlenmesinde giderek artan bir sıklıkta kullanılmaktadır. Kıkırdak tamirinde rol oynayarak etkili olmaktadır.
Kortizon ise onlarca yıldır romatizma ve bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.Kortizon aslında insan vücudunda bulunan bir hormondur ve sentetik olarak elde edilerek ilaç niyetine kullanılan çok sayıda kortizon molekülü geliştirilmiştir. Kortizon çok kuvvetli bir antiromatizmal tedavi ajanıdır. Romatizmanın esasını teşkil eden kimyasal olayları başından durdurur ve böylece romatizmanın eklemlere vereceği zararı önler.
PRP ve kortizon tedavilerinin avantaj ve dezavantajları nelerdir?
PRP kişinin kendi kanından elde edildiğinden ve içine başka bir ilaç katılmadığından hemen hiç bir yan etkisi yoktur. Bir kaç yıla kadar iyileştirici etkisi devam eder. Buna karşın göreceli pahalı olması, genelde birer ay arayla 3 kez uygulanması, ağrı kesici etkisinin hemen başlamaması ise dezavantajlarıdır.
Yaygın kanının aksine tek bir kortizon enjeksiyonunun yan etkisi çok azdır. Hasta tansiyon hastası ise tansiyonu biraz çıkarabilir, şeker hastası ise kan şekerini biraz yükseltebilir.Kortizonun asıl yan etkileri yüksek doz ve uzun süreli kullanımda ortaya çıkarsa da eklem kireçlenmelerinde kortizon bu şekilde kullanılmadığından sorun teşkil etmez. Yılda aynı ekleme 3-4 kez kortizon enjeksiyonu uygulanabilir. Ama 2 kez yeterli olur. Kortizonun en önemli avantajı ucuz olması ve ağrıyı hızla kesmesidir. En önemli dezavantajı ise etkisinin 3 ay-6 ay arasında sürmesidir.
PRP ve kortizon birlikte kullanılamaz mı?
PRP yapılmış ekleme kortizon enjeksiyonu yapılması uygun değildir çünkü kortizon PRP' nin etkisini azaltır. Buna karşın diz çok ağrılı ise düşük doz kortizon yapılabilir. Böyle şiddetli ağrısı olan dizlerde ve eklemde sıvı toplanması da varsa dizlerden önce kortizonyapılıp hastanın ağrısı azaltılır ve bir ay kadar sonra PRP tedavisine başlanabilir. Böylecekortizon ile eklemde sıvı toplanması ve şiddetli ağrı önlenirken devamında yapılan PRP uygulaması ile de kıkırdak tamiri gerçekleştirilir. Bu sayede hızlı başlayan uzun süreli bir iyilik elde edilebilir.
Hangi seçeneğin daha uygun olduğunu ne belirliyor?
Kıkırdak harabiyeti fazla değilse, hasta yaşı çok ileri değilse ve ağrı şiddetli değilse PRP tedavisi çok daha uygun bir seçenektir. Araştırmalar 65 yaş altında PRP tedavisinin daha ileri yaşlara göre daha etkili olduğunu göstermektedir. Dizde kıkırdak harabiyeti fazla ise, hasta yaşı ileri ise, dizde yoğun sıvı varsa, ağrı şiddetli ise kortizon iğnesi tercih edilmelidir.
Kaynak: BUGÜN GAZETESİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder